PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=293175}

Życie na podsłuchu

Das Leben der Anderen
7,8 47 148
ocen
7,8 10 1 47148
7,9 14
ocen krytyków
Życie na podsłuchu
powrót do forum filmu Życie na podsłuchu

7/10

ocenił(a) film na 7

Naprawdę dobry film, który wszystkim polecam choć dalej nie rozumiem do końca dlaczego "HGW" pomagał Dreyman'owi. Co było tego powodem? Ktoś może mi wytłumaczyć?

pachomir

Ten facet ze STASI zwątpił po prostu w swoją pracę, która miała służyc
państwu, a nie prywatnym osobom, takim jak minister kultury

ocenił(a) film na 9
pachomir

Na "Interscenario" analizowaliśmy ten film i jest tak jak napisał ktoś wyżej, co sam nie do końca wychwyciłem podczas I seansu kilka lat temu.

Myślałem, że chodzi o pustkę w życiu Wieslera i zetknięcie ze sztuką i ludźmi, którzy żyją pełniejszym od niego życiem. Wtedy jego przemiana, nie do końca mnie przekonywała, w końcu inwigilował setki osób, w tym niejednego artystę.

Obserwując w introdukcji Wieslera w szkole - miałem go za sprawnego oficera - skurwysyna, ale to nie do końca tak.

Wiesler był idealistą - naprawdę wierzył w to co robił, wierzył w system socjalistyczny. Przy sprawie "Laslo" ta wiara zaczęła się załamywac. Kiedy okazało się, że uczestniczy w polowaniu na człowieka, bo minister chce sobie posuwac jego kobietę, dojrzał do przeciwstawienia się systemowi. Pierwsza scena, która o tym mówi - to scena w stołówce, kiedy Wiesler nie śmieje się z żartów szefa, tylko wpatruje w niego jak w obcego.

Przesłanie filmu? "Czym jest dobro? Chronieniem niewinnych."
Film jest genialny. Doskonale obrazuje nieludzkośc perfekcyjnego systemu totalitarnego. Nawet ktoś taki jak Wiesler - który zna go na wylot, nie jest w stanie go oszukac. Staje przed wyborem Antygony, z którego nie ma dobrego dla wszystkich rozwiązania.
Nie uda mu się ocalic wszystkich.

krzaki69

o. witam, tylko kto pod tym nickiem sie kryje, bo tez bylem na warsztatach i filmie.
Co do interpretacji - to chyba w pełni zamysł, tego filmu

ocenił(a) film na 9
vasil_zajcev

Świat jest mały. To ja Seb. Widzę też wjechałeś na forum ŻnP od razu.
Mam sprawę do ciebie - dotyczy filmów. Ale dam znac na priv.

krzaki69

spoko to czekam
ja może bede tak w ogóle w wro 20 listopada, ale jeszcze nie wiem.

krzaki69

Moim zdaniem pierwsza scena, w ktorej mozna wychwycic zblizajaca sie przemiane to polecenie usuniecia z raportu faktu, ze kobiete odwozi pod dom auto ministra.

ocenił(a) film na 9
velsatison

A ugruntowanie postanowienia nadchodzi po spotkaniu z chlopcem w windzie - a propos - genialna scena

ocenił(a) film na 9
krzaki69

Miałem co do Wieslera te same odczucia, myślałem, że to pragmatyk. W swojej pracy wielokrotnie napotykał kłamców i jawnych wrogów ustroju, ale kiedy dowiedział się od przełożonego, o co naprawdę chodzi w operacji "Laslo", pojawiło się zwątpienie w jego odczuciach, czy jego walka jest słuszna i czy to ma sens. Ponadto odniosłem wrażenie, że Wiesler nie rozumiał, dlaczego ludzi zdolnych, takich jak Georg, socjalizm prześladuje, a wywyższa takie kanalie jak minister.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones